
$3 Chinese Takeout Meal
Joshua Weissman
Joined: Mar 2024
$3 Chinese Takeout Meal
For three dollars you could have orange chicken, chow mein, kung pao pork, and a side of rice. If you’re at a restaurant, that might only get you a side of rice.
Get My Cookbook: http://bit.ly/JWCookbookAmazon
Additional Cookbook Options (other stores, international, etc.): https://bit.ly/TheJWCookbook
FOLLOW ME:
Instagram:…
source
Tags
Asian recipecheap chicken recipescheap pork recipescheap recipeschicken recipeschinese foodChinese recipes at homechinese takeoutchow mein recipeeasy Chinese foodfamily mealfamily meal recipeFamily Recipejoshua weissmankung pao chickenkung pao porkkung pao recipelo mein recipeorange chickenorange chicken recipePanda Express recipespork recipesquick asian recipesrecipes on a budgetsat bawl prostir-fry recipewok recipe
30 Related Posts
Josh wash rice in Asia because there’s stuff in there. Our rice doesn’t have that in America. You don’t have to rinse it bud.
Haha. Watching this in March 2025. You thought inflation was real then? Wait until the Orange Menace gets done.
how much servings is this???
I think I'm just gonna pay the $10 and save the time and effort associated with simply the number of dishes this needs.
To be fair with taxes and employee wages $10 are not bad
5:30
That was nothing like a Kung pao recipe.
Followed the exact measurements for the orange chicken but please adjust it at home guys,its far too much soy sauce it was so salty i decided to add more oj at the end and some marmalade and it was saved, luckily!
Your recipes and techniques are absolutely terrible.
I remember my local place had $6 lunches that included the entree, egg drop soup, and egg roll! Now, it’s $9 for just the entree……
This would be like 30-50$ pr meal in Norway
me looking at a $4 bell pepper at the store
Where’s the msg?
Oh what you can do with time, ingrediants, and cookware.
What about fried rice
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
Very nice! Thanks
The rice cooker and wok make it more expensive than takeout
Beautiful 😍
Please is there a substitute for the chow mein noodles
$3 Chinese Takeout Meal… requiring 200 dollars worth of ingredients to make. 🤣
Spoiler alert: it's not
… if you already HAVE all the ingredients…
The only problem is, if you have to buy all the ingredients, you just spent 100 $ on one meal.
ngl the math aint mathin for me.
I THINK YOU MEAN THE RICE WAY!
I think the prices are high because of multiple reasons. Supply chain issues because of covid, inflation, and the profit vs workload.
The consumers in the area understand the price of goods, but I think businesses have capitalized on this by balancing how much work they want to do.
The teriyaki place by my work is not nearly as busy but I bet they aren’t struggling because they have a consistent flow of people that are willing to pay the high price. They are also a more appealing customer base because these customers not only tip, but tip at higher rates. They have a 25% suggested tip rate.
We used to get a side salad with every Oder now it cost $4 for one. In comparison pre covid price was 9.99 for teriyaki chicken w/ salad. Now it’s 19.99 with salad. They probably make around the same amount in profit, have half the staff, and they aren’t sweating their ass off. It’s balanced for them.
The thing is, if someone opens a shop that’s willing to go back to the old way of low price, higher quantity, and the work ethic of bustling.. they will most likely put every place with high prices out of business.
Another amazing result 🎉🎉🎉🎉🎉
Don’t measure in grams for us rookies 😅😂 lol
pork is butt
Great recipes and ideas, but ya talk too fast and its gimmicky as hell, not to mention annoying.
Bro loves garlic
Bro you reminds me to young colonel sanders
That first recipe was 🔥🙏🏼
Whats with cooking good with granulated sugar
I wish ours was only $10/serving. maybe $10 for each serving of each component…
why were you talking soo fasttttt
i could buy a whole break fast in china for just 10 chinese yuan which is equivilant to 1.73 usd
Right now a chinese takeout dinner meal runs me around $20 before taxes, just a few years ago it was $8
buying all these things is hella expensive
Clear, I like your cooking, even if it is a bit too much unhealthy stuff. The "but cheaper" series is nothing for me. I went allergic to pesticides a couple of years ago and need to say: don't dump food prices. and in Europe you will never touch these prices, because it is a known fact that US non organic food is soooooo bad. So please stop promoting cheap meals even if they are more healthy as the shit they normally eat in the US.
Now add new york minimum wage to $3 and you get $18.
I made a few adjustments to the Kung Pao Pork and it turned out really well. To keep things a bit healthier I cooked the pork in an airfryer albiet with a liberaI spraying of oil. I doubled the amount of sauce but only used 1 tablespoon of cornstarch and still needed to add some water. If I had gone with the amount of cornstarch Josh suggested I would have ended up with a jellified gloopy lump! Also added some msg and chilli flakes to taste. To take it up a notched I substituted honey sesame cashew for the peanuts (roast raw cashews in the oven at 190C until golden brown add honey and toasted sesame seeds and back in the oven for a few more minutes).
Uncle roger would be mad
Everything looked so good XD Thanks for the awesome video Josh!!
I do not consent to everyone putting there chicken in me 😊
It literally used to be 6 dollars 💔💔
i think i'm a fake Chinese i never watched this food
$2,85 per serving just for supplies, but $30 worth of time and effort – Total cost? – $35 per serving if you sold it. So not "better".