What Drives Prices? Understanding Resources & their values | Grade 6 Term 2 Geography


What Drives Prices? Understanding Resources & their values | Grade 6 Term 2 Geography





📚 Welcome to Magfar Online School! In today’s Grade 6 Geography lesson, we explore why some things are more expensive than others by looking at the **value of raw materials and manufactured goods**.

🌍 What you’ll learn…

source

Leave your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *